Sâmbătă, 7 martie 2020 a avut loc Olimpiada de Istorie, etapa judeteana, la Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” Bistrița.

Sâmbătă, 8 februarie 2020 a avut loc etapa locală a Olimpiadei de Matematică, la Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” Bistrița.

Clasa a V-a  subiect    barem

Clasa a VI-a  subiect  barem

Clasa a VII-a  subiect   Barem

Clasa a VIII -a  Subiect  Barem

Concursul Școlar Național de Geografie pentru clasele V-VII. ,,TERRA – MICA OLIMPIADĂ DE GEOGRAFIE” , faza judeţeană va avea loc sâmbătă, 30 martie 2019, începând cu ora 10, la Şcoala Gimnazială ,, Ştefan cel Mare" Bistriţa. Accesul elevilor în săli se face în intervalul 9-9,30 pe baza carnetului de elev/ carte de identitate.

Olimpiada de Lingvistică ,, Solomon Marcus" , faza judeţeană va avea loc duminică, 17 februarie 2019, începând cu ora 10, la Şcoala Gimnazială ,, Ştefan cel Mare" Bistriţa. Accesul elevilor în săli se face în intervalul 9-9,30 pe baza carnetului de elev/ carte de identitate.

Sâmbată, 26 mai 2018, a avut loc etapa județeană a Concursului de fizică și chimie pentru elevii din mediul rural "IMPULS PERPETUUM", la Scoala Gimnazială “Ștefan cel Mare” Bistrița.

CRITERII DE CALIFICARE :  La etapa națională se califică elevul situat pe locul I, la fiecare clasă.

În caz de punctaje egale, departajarea se va face după punctajul obținut la subiectul 3, apoi la subiectul 2.

Subiecte  clasa  VI    clasa VII    clasa VIII

Bareme  clasa VI   clasa VII   clasa VIII

Eventualele contestații se depun marți, 29.05.2018, între orele 12-15 la secretariatul Școlii Gimnaziale ”Ștefan cel Mare” Bistrița, conform regulamentului specific.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OLIMPIADA de Educație tehnologică, Etapa județeană, se desfășoară la Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare" Bistrița

Proba scrisă 24 februarie 2018, ora 10

Subiect clasa V  aici

Barem clasa  V  aici

Subiect clasa VI aici

Barem clasa  VI aici

Subiect clasa VII aici

Barem clasa  VII aici

Subiect clasa VIII aici

Barem clasa  VIII aici

Proba practică 26 februarie 2018

OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE MATEMATICĂ, 2018

ETAPA LOCALĂ- 17 februarie 2018

Subiect clasa  V aici

Barem clasa V aici

Subiect clasa  VI aici

Barem clasa VI aici

Subiect clasa  VII aici

Barem clasa VII aici

Subiect clasa  VIII aici

Barem clasa VIII aici

• Olimpiada de Lingvistică ”Solomon Marcus”- faza județeană a avut loc în data de 27 ianuarie 2018, la Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Bistriţa.

Subiecte clasele V -VI aici

Rezolvare și barem clasele V- VI aici