Ziua Europeană a Sportului Şcolar 2020 #BeActive Everyday

Ziua Europeană a Sportului Şcolar este aniversată în fiecare an pe data de 25 Septembrie. Anul acesta activităţile sportive s-au desfășurat pe parcursul săptămânii 21-24 Septembrie 2020. Profesorii și elevii au organizat activități în afara sălii de clasă, respectând regulile de distanțare. Copiii au fost încântaţi să audă totul despre Ziua Europeană a Sportului Școlar și s-au bucurat de activități și jocuri variate. Acestea au fost concepute pentru a construi încrederea elevilor, pentru a le inspira o atitudine pozitivă faţă de sport și mișcare. Toţi elevii au fost încurajaţi să practice activităţi sportive, să se deplaseze cu bicicleta sau pe jos atunci când e nevoie. #BeActive Everyday este un concept susţinut de școala noastră în primul rând pentru a promova un stil de viaţă activ și sănătos, pentru a încuraja activitatea fizică regulată care aduce numeroase beneficii și pentru o stare de spirit mai bună.