Ziua Europeană a limbilor

Convins că diversitatea lingvistică reprezintă cheia unei mai bune comunicări interculturale și că este unul din elementele principale ale bogatului patrimoniu cultural al continentului, Consiliul Europei încurajează plurilingvismul în Europa. La inițiativa Consiliului Europei, Ziua Europeană a Limbilor este celebrată în fiecare an în data de 26 septembrie, începând cu 2001.

Activitățile desfășurate de elevi și de profesorii din Catedra de Limbi Moderne au avut ca scop celebrarea diversităţii lingvistice în Europa, dar și în școala noastră și promovare învățării limbilor străine. Aplicația „PROVOCĂRILE LINGVISTICE ALE AGENTULUI SECRET”! cuprinde 51 de provocări care îi încurajează pe elevi să iasă din zona lor de confort și să se bucure de multe oportunități de a exersa și a afla mai multe lucruri despre limbile străine. După finalizarea cel puţin a 10 provocări elevii noștri au fost recompensaţi cu certificatul EDL 2020 pe care l-au solicitat direct de pe pagina ZEL. Orele de limbi străine au devenit mai amuzante și mai captivante prin accesarea online a jocurilor lingvistice: Myth or fact?, Ce limbă este? Nu știți de la ce provocare să începeți? Lăsați Roata-norocului să decidă pentru Dvs!, De ce ai decis să înveți o limbă străină? Provocarea lingvistică: "Ce îndrăznești să faci într-o limbă străină?" a creat mult entuziasm în rândul elevilor.