Mesajul doamnei director, Iacob Lucica Maricica la început de an şcolar:

,,Ne întâlnim din nou, în curtea şcolii care an de an devine tot mai aglomerată, dar mai caldă, mai primitoare, datorită energiei voastre pozitive, dragi elevi, părinți și bunici, dragi colegi , oameni ai școlii Ștefan cel Mare.

Dacă anul trecut aveam un număr mai mic de elevi, acum încep cursurile peste 1000 de elevi în 36 de clase, 14 clase la gimnaziu și 22 de clase la ciclul primar.

Pentru mine ca profesor de matematică numărul 1000 înseamnă 10 la puterea a treia, adică...

• elevi de nota 10,
  • părinți implicați și responsabili de 10
  • și nu în ultimul rând profesori  și personal de nota 10.

Dragi elevi, vrem să învățați cu zâmbetul pe buze și cu convingerea că ceea ce acumulați este în beneficiul vostru și al societății de mâine în care vă veți integra și pe care o veți modela cu succes. Vrem să fiți creativi și voluntari.

Dragii mei colegi, vă mulţumesc pentru dăruirea voastră, pentru profesionalismul de care daţi dovada an de an, si va urez sa fiti sănătoşi, puternici şi răbdători, pentru ca împreună să ducem aceşti copii pe o treaptă mai sus, pe o treaptă a performanţelor.

Dragi părinţi,  ne dorim sa colaborăm şi să fim împreună în această înală misiune a educării tinerei generaţii.  Sperăm să ne completam reciproc şi să aducem copiilor lumină si cunoaștere, buna crestere si omenie. Vă doresc sănatate şi curaj să treceţi peste obstacole.

Vă transmit tuturor, elevi, părinţi cadre didactice, un an bun, seninătate, liniste şi echilibru.  "

Istoric

ISTORICUL SCOLII

Scoala s-a înființat în 1 septembrie 1990, pe lânga Liceul cu Program Sportiv Bistrița. Din 5 noiembrie 1990 este scoala cu statut juridic propriu, sub numele de Școala generala Nr. 6 Bistrita. Din 7 ianuarie 2013 unitatea şcolară îşi schimbă denumirea în Şcoala Gimnazială ,, Ştefan cel Mare"  Bistriţa.

Misiunea/ Viziunea

VIZIUNEA ŞCOLII

Documente manageriale

Proiect de dezvoltare institutionala 2015-2020  aici

Regulament de ordine interioara aici

Raportul de activitate pentru anul şcolar 2019-2020 aici

Codul de etică al Şcolii Gimnaziale ,, Ştefan cel Mare" Bistriţa  aici

Organigrama si declaratii de avere

Resurse umane

La Școala Gimnazială Ștefan cel Mare lucrează o echipă de 79 persoane, astfel:

Resurse materiale

• 1 clădire cu 28 săli de clasă;
  • laboratoare: chimie, fizică, biologie, informatică;
  • cabinete: consilier şcolar, logoped, învăţământ de sprijin;
  • 1 sală de sport;
  • biblioteca;
  • sala de festivităţi cu 100 de locuri;
  • 6 săli de clasă pentru Step by Step;
  • o sală de mese;
  • 1 sală profesorală.

Consiliu de Administratie

Componenta Consiliului de administratie al Școlii Gimnaziale ,,Ștefan cel Mare” Bistrița
An scolar 2020-2021
  1. Iacob Lucica Maricica – Director- Preşedinte CA
  2. Palalogos Melania – dir. Adj.
  3. Lazaric Anca – Prof.-reprezentant al cadrelor didactice
  4. Morar Horaţiu – prof. – reprezentant al cadrelor didactice
  5. Sas Maria Lia – inv. – reprezentant al cadrelor didactice
  6. Buf Monica –prof.inv. primar– reprezentant al cadrelor didactice
  7. Olari Ioan reprezentant al părinţilor
  8. Şirlincan Luminita – reprezentant al părinţilor
  9. Marusac Simona - reprezentant al părinţilor
  10.  Galben Silvia – reprezentant al Consiliului Local
  11. Macarie Doina– reprezentant al Consiliul Local
  12. Pugna Nicolae Ioan –reprezentant al Consliul Local
  13. Frandeş Florin – reprezentant al Primarului

14.  Danea Valer – reprez. al organizatiei de sindicat – cu statut de observator.